A+ A A-

Yol uzun kavga çetin

  • Kategori: Civakî
  • Gösterim: 11732

"...İlk sayı bir dönüm noktasıdır. Tıpkı bir çocuğun doğumu gibi. Doğum öncesinin sancısını, serüvenini, sorunlarını bir anası, bir bebek bir de dışında olmakla birlikte babası dinler. Onun yürek atışlarını duyar, sevincini, bulantısını, heyecanını yaşarsın. Fakat daha eli elinde, başı bağrına dayalı değildir. Doğar ve yeni bir süreç başlar. Doğum öncesinde hiç hesap etmediğin, bilmediğin, bu nedenle de önemsemediğin bir süreç. Karnında gazı vardır, ağlar; dişi çıkacaktır uyuyamaz; şefkate ihtiyacı vardır sızlanır; susamıştır uyuyamaz vesaire.. Ve senin dışında şekillenir, ayrı bir can alır, büyür gider..."

Sürgünü beyninde, yüreğinde yaşayan, şair-yazar kardeşimiz Nihat Behram Kurdistan Press'le ilgili düşüncelerini böyle anlatıyordu. Bunlara eklenecek fazla bir şey yok. Aylar süren doludizgin çalışmalardan sonra, Kurdistan Press yayına hazır bir duruma getirildi. Kurdistan Press'in ilk sayısı 24 Eylül'de basıma girecek.

Kurdistan Press'in yükü ağır. Görevi ciddi.. Yolu uzun, acılarla, engebelerle, pusularla dolu...

Kurdistan Press yayına hazırlanırken bunları enine boyuna düşündük. Ulaşabildiğimiz bütün siyasi hareketlerle, guruplarla ve kişilerle görüştük. 104 yazar ve politikacıya, 73 derneğe, 32 dergi ve yayınevine çağrı yaptık. Kimileri cevap verme zahmetine katlanmadılar. Kimileri hiçbir yardımda bulunamayacaklarını belirttiler... Kimileri de bütün imkanları ile Kurdistan Press'e katkıda bulunacaklarını belirttiler...

Kurdistan Press çalışanları kurtarılmış Kurdistan topraklarına da gittiler. Siyasi liderlerle, peşmergeyle, peşmerge komutanlarıyla Kadın örgütleriyle, gençlik örgütleriyle, yazarlar, şairler, sanatçılarla görüştüler... Onlara Kurdistan Press'i anlattılar.. Kurdistan'a dişleriyle tırnaklarıyla sarılan bu yiğit insanlar, Kurdistan Press' coşkuyla, sevinçle karşıladılar. Yazılar, resimler, şiirler, başarı ve destek mesajlar gönderdiler.

Bu gün yayına hazır hale getirilen Kurdistan  Press modern tekniğin mükemmel araçlarında hazırlanıyor. Her siyasi eğilimden gönüllü çalışanların ortak emeği ile şekilleniyor. Kurdistan Press çalışanları yapmaları gereken her şeyi yaptılar. Şimdi sıra yurtsever-demokratlarda, ulusal kurtuluşçulardadır.   Varlığına kastedilen Kürt halkının mücadelesin de Kurdistan Press'i, bir silah      haline getirelim Kurdistan Press'e bir yanın dan omuz verelim. Kurdistan Press'i her alana, he eve götürelim.